seo” data-max-rows=”2″>

Prawdopodobnie widziałeś setki zdjęć mórz i oceanów. Słońce wygląda szczególnie imponująco, gdy wschodzi lub zachodzi na odległym horyzoncie nad rozległą przestrzenią wody. Te zdjęcia pokazują tylko powierzchnię oceanu. Jednak to, co znajduje się pod powierzchnią, może również dostarczyć aparatowi ciekawych obiektów.

W przeszłości fotografowanie podwodne pozostawało w rękach profesjonalnych fotografów, ponieważ koszty były bardzo wysokie. Dostępność aparatów cyfrowych sprawiła, że ​​zdjęcia stały się bardziej dostępne, a dzięki postępowi technologicznemu można było robić zdjęcia podwodne za pomocą tych kamer. Dziś można zobaczyć wiele osób, które są zaangażowane w swoje hobby związane z cyfrową fotografią podwodną.

Istnieją dwa rodzaje aparatów cyfrowych, których można używać do robienia zdjęć pod wodą. Najpopularniejsze są aparaty punktowe, popularne wśród tych, którzy chcą dobrze strzelać, nie wydając zbyt wiele. Istnieją lustrzanki lub lustrzanki, które są droższe, ale mogą zapewniać obrazy o bardzo wysokiej rozdzielczości. Mają także wymienne i wymienne obiektywy, które pozwalają aparatowi fotografować odległe lub bardzo bliskie obiekty. Oba typy są wypełnione specjalnymi osłonkami pod wodą, aby chronić je przed wilgocią. Niektóre modele aparatów są ziemnowodne; Oznacza to, że nie potrzebują podwodnej osłony ochronnej i mogą być używane na głębokości od pięciu do dziesięciu metrów.

Rodzaje obiektywów używanych w aparacie do cyfrowej fotografii podwodnej to: normalna, szerokokątna i makro. Lampa błyskowa lub lampa błyskowa jest niezbędnym towarzyszem aparatu. Ponieważ pod powierzchnią wody dostępnych jest mniej światła, błysk może wesprzeć ogólną ekspozycję. Lampy błyskowe można podłączyć do aparatu lub na zewnątrz.

Po zrobieniu zdjęć możesz zapisać je w trzech różnych formatach: JPEG, TIFF i RAW. Z tych trzech plików JPEG wymaga najmniejszej ilości miejsca, aby karta pamięci mogła pomieścić więcej zdjęć. Główną wadą jest to, że traci jakość po ponownym zapisaniu i przy użyciu wyższej kompresji.

TIFF oznacza Tagged Image File Format. Obrazy zapisane w tym formacie zachowują wszystkie informacje o obrazie, w tym metadane. Z tego powodu obrazy mają większy rozmiar pliku niż JPEG. W związku z tym zapisanie pojedynczego pliku zajmuje więcej czasu.

Ostatnim typem formatu jest RAW. Ten format jest dostępny tylko w droższych aparatach. Obrazy RAW są zapisywane bez przetwarzania i są porównywalne z negatywem w kamerach filmowych. Plik obrazu zawiera zatem wszystkie informacje przechwycone przez czujnik. Dzięki temu statusowi RAW możesz samodzielnie przetwarzać dane na komputerze podczas edycji obrazu. Zapewnia to pełną kontrolę nad balansem bieli, kontrastem, ostrością, nasyceniem i innymi funkcjami. Wadą tego formatu jest to, że rozmiary plików mogą być bardzo duże. Ponadto należy je przekonwertować, zanim będą mogły zostać przesłane do oprogramowania do edycji zdjęć.

Znajomość wymagań urządzenia to dobre wprowadzenie do cyfrowej fotografii podwodnej. Chociaż możesz wydawać więcej pieniędzy na fotografię lądową, możesz zostać nagrodzony przez fakt, że motywów, które znajdziesz pod wodą, nigdzie nie można znaleźć na lądzie.