Nowoczesne aparaty cyfrowe są niezwykłe, ponieważ mogą pomóc ci robić zdjęcia, które są technicznie prawie idealne. Producent aparatu zintegrował oprogramowanie w „mózgu” kamery, które szybko analizuje przechwycony obraz, porównuje wynik ze zintegrowaną biblioteką, a następnie zapewnia to, co producent uważa za idealny wynik. Bez względu na to, kto zrobi zdjęcie tym aparatem, wynik jest taki sam.

Cyfrowe aparaty fotograficzne na całym świecie wytwarzają miliony zdjęć o „akceptowalnym” standardzie na podstawie średnich wyników obliczeń producentów aparatów.

Ale co jeśli nie jesteś zadowolony z bycia „przeciętnym”? Możesz robić zdjęcia, które są „twoje”. W przeciwieństwie do zdjęć, każdy inny może robić zdjęcia tym samym aparatem. Chcesz mieć własny instynkt twórczy, który sprawi, że Twoje zdjęcia będą o wiele bardziej satysfakcjonujące niż zwykłe naciśnięcie przycisku migawki.

Podczas moich kursów wiele osób powiedziało mi: „Chciałbym móc tworzyć kreatywne ekspozycje, ale mam tylko jeden bardzo prosty punkt i aparat”. Nie ma czegoś takiego! Wszystkie aparaty cyfrowe są po prostu niesamowite w tym, co potrafią, ale większość użytkowników po prostu akceptuje to, co uważają za ograniczenia.

Kompensacja wartości ekspozycji

Nigdy nie spotkałem aparatu, bez względu na to, jak prosty, w którym ta funkcja nie jest zintegrowana. To fantastyczny, przyjazny dla użytkownika sposób personalizacji zdjęć. Od osób, które miałem na kursach, szacuję, że ponad 90% użytkowników aparatów nawet o tym nie słyszało, a co dopiero z nich korzystało!

Możesz dostosować ustawienie automatycznej ekspozycji aparatu, aby uzyskać kreatywną ekspozycję, której naprawdę potrzebujesz. Ciemniejsze lub jaśniejsze zdjęcie niż ustawienie automatyczne może mieć znaczenie – wielokrotność różnicy między migawką a doskonałym, kreatywnym obrazem.

Ponieważ jesteś w trybie cyfrowym, możesz natychmiast zobaczyć wynik na ekranie aparatu i w razie potrzeby zresetować ekspozycję. To część zabawy!

Na zewnątrz aparatu znajduje się przycisk +/- lub jest on łatwo dostępny z menu aparatu (przeczytaj instrukcję obsługi!).

Jest naprawdę łatwy w użyciu – jeśli chcesz, aby obraz był ciemniejszy, przesuń wskaźnik w lewo, a jeśli chcesz, aby był jaśniejszy, przesuń go w prawo. Jeśli jesteś cyfrowy, możesz natychmiast zobaczyć efekt. Tak łatwo jest dodać swój wkład do zdjęć!

– – = niedoświetlone (ciemniejsze)

+ = Prześwietlenie (łatwiej)

W przypadku niektórych aparatów konieczne jest przekręcenie małego pokrętła z „A” dla „Automatic” na „P” dla „Program”, aby użyć kompensacji ekspozycji. W przeciwnym razie nic nie powinno się zmienić.

Nie zapomnij wrócić do zera!

Ustawienie EV nie koryguje się po wyłączeniu aparatu. W przeciwnym razie jutro możesz uzyskać wiele zdjęć, które nie wyglądają tak, jak oczekujesz!

Nie wahaj się. Wyjmij aparat i zacznij eksperymentować z kompensacją ekspozycji już dziś. Będziesz szczęśliwy!